تبلیغات
سفر - مکانهای دیدنی بوشهر-دشستان و برازجان
سفر

برای استفاده از مطالب این وبلاگ در مکانی دیگر ذکر منبع الزامیست.

مدیر وبلاگ : فاطمه

مکانهای دیدنی بوشهر-دشستان و برازجان

سه شنبه 27 فروردین 1392  ساعت: 05:02 ب.ظ

نظرات() 

دشستان و برازجان

شهرستان دشتی در درازای جغرافیایی 51 درجه و 22 دقیقه و پهنای جغرافیایی 28 درجه و 39 دقیقه و در بلندی 60 متری از سطح دریا قرار دارد. شهرستان دشتی در مسیر بزرگراه سیراف (بوشهر- هرمزگان) و خوزستان به هرمزگان قرار دارد. همچنین محور ساحلی بوشهر به دیر از شهرستان دشتی عبور می کند

وجود مشاهیر و بزرگانی در طول تاریخ خود به جامعه تحویل داده است.همچون  حضرت آیت الله حاج میرزا احمد دشتی نجفی،  مفتون دشتی، فایز دشتی، خالو حسین دشتی، غلامرضا دادبه، میرزا محمد جعفر خان حقایق نگار خورموجی، ،حاج سید علینقی حسینی دشتی و محمد خان دشتی ، آیت الله سید مصطفی حسینی دشتی و آیت الله حاج شیخ میرزا ابراهیم دشتی و  استاد حاج سید محمد حسن نبوی و...

برج قلعه خورموج

در شهر خورموج از مهم‌ترین جاذبه‌های سیاحتی شهرستان دشتی است. سبک معماری آن سلجوقی و متاثر از سبک قلعه سازی دوره ساسانی است که با استفاده از طاق‌نما و گچ بری در آرایش دیوارها و درو‌‌ن اتاقها بنا شده است.

کلات مند و قلعه دختر

از دیگر آثار باستانی شهرستان دشتی است که هر ساله میزبان مهمانان زیادی از تمام نقاط ایران است.

شاهزاده محمد در روستای شیخان - عمارت شیرینه -قلعه داراب خان نیز از دیگر نقاط دیدنی این منطقه از استان است. وهمچنین پیر سبز و آتشکده مند.........

شكارگاه‌ كوه‌ سیاه ‌

 این‌ شكارگاه‌ در 83 كیلومتری‌ جنوب‌ شرقی‌ برازجان با ارتفاع‌ 1691 متر از سطح‌ دریا قراردارد و محل‌ قشلاق‌ عشایر منطقه‌ است‌. در حدود 7 هزار رأس‌ كل ‌، بز ، قوچ‌ و میش‌ وحشی‌ در این‌ شكارگاه ‌زندگی‌ می‌كنند. در این‌ منطقه‌ با اخذ پروانه ‌، امكان‌ شكار در فصول‌ معینی‌ وجود دارد.

منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ تالاب‌ حله‌

 این‌ منطقه‌ در محل‌ تلاقی‌ دو رودخانه‌ شاپور و دالکی قرار گرفته‌ و محل‌ زیست ‌انواع‌ پرنده‌ آبزی‌ مهاجر است‌. این‌ تالاب‌ یكی‌ از تالاب‌های‌ نمونه‌ در سراسر جنوب‌ ایران‌ است‌.

شبانکاره

شبانکاره از قدیم ده‌کهنه نام داشته و در دوران‌های باستان آن را بخشی از ایالت اَنشان در دولت ایلام دانسته‌اند و پس از آن جزئی از منطقه پارس هرام‌آباد که هم اکنون محله‌ای از شهر آبپخش می‌باشد در عهد باستان تا اواخر ساسانیان شهر بزرگی بوده است که از چهاربرج کنونی تا شبانکاره(دهکهنه) امتداد داشته و شبانکاره(دهکهنه) بازمانده‌ای از بهرام‌آباد بوده که در یک جنگ ویرانگر نابود شد و بعد از مدتها باقی‌مانده‌ای از شمالیترین نقطه شهر را دهکهنه نامیدند.

قلاسوز در ۶ کیلومتری خاور شبانکاره از آثار دیدنی آن است. از مکانهای گردشگری و تفریحی شبانکاره می توان: سد زیبای شبانكاره (سد رئیس علی دلواری) - قدمگاه حضرت علی (ع) - شیخ اولیاء - درختان ابوجهل - چشمه خانی - چشمه بیدو - منطقه دوگوش - آب انبار ملک منصور خان - بوستان آزادی (که در جنوب کشور کم نظیر می باشد) را نام برد.

سد مخزنی رئیس‌علی دلواری

سد مخزنی رئیس‌علی دلواری در بخش شبانکاره و در ۶۰ کیلومتری شهر برازجان (مرکز شهرستان دشتستان) در استان بوشهر ایران قرار دارد. این سد، در جنوب غربی ایران و در ۷۳ کیلومتری شمال شرقی بوشهر، بر روی رود شاپور ساخته شده‌است. مهم‌ترین اهداف ساخت این سد، آبیاری ۲۴ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی، تولید سالانه ۹۶ هزار مگاوات انرژی برق آبی، کنترل سیلاب، ایجاد اشتغال، چلوگیری از بروز خسارات ناشی از سیل به زمین‌های کشاورزی، نخلستان‌ها و تخریب سواحل رودخانه‌ها بوده‌است 

کاخ کورش

این کاخ که در جنوب شرقی برازجان قرار دارد در سال 1350 توسط هیات باستان شناسی مورد حفاری و کاوش قرار گرفت و از قصور دوران هخامنشی شناخته شد . در گزارش هیات مذکور درباره این کاخ آمده است : بدون شک کاخی که امروز توسط هیات علمی باستان شناسی مورد کاوش قرار گرفته است ، تا دریا فاصله چندانی نداشته و به عنوان یک کاخ ساحلی در حاشیه خلیج فارس مورد استفاده قرار می گرفته و نمایشگر سیاحت دریایی هخامنشیان در منطقه جنوبی ایران بوده است . این کاخ در نوع خود بی نظیر و از جمله بناهای تاریخی و مفاخر ملی است . کاخ دیگری از کورش هخامشی هم اخیرا در منطقه چرخاب برازجان کشف شده است . (( عملیات حفاری در نیمه آذر ماه 1380 به مدت 80 روز و به سرپرستی آقای علی اکبر سرفراز انجام شد و تالا ر کورش متشکل از 12 عدد پایه ستون در دو ردیف شش تایی در مجاورت هم نمایان شد

مابقی ادامه مطلب

کاخ بردک سیاه

این کاخ در شمال برازجان قرار دارد. سبک معماری و مصالح بکار رفته در آن ، نشان می دهد که بعد از کاخ پاسارگاد دو کاخ کورش در برازجان ساخته شده است . این قصر که دارای ده ستون در دو ردیف می باشد ، به جهت بکار رفتن سنگ سیاه در زیر پایه های ستون به این اسم نامیده شده است . به این بنا برم سیاه بردک هم می گویند .

گور دختر

مقبره ای است در روستای پشت پر از توابع دشتستان که شبیه مقبره کوروش هخامنشی است این مقبره منسوب به دختر یا خواهر کوروش است . (( نکته قابل ذکر اهمیت بنای گوردختر از لحاظ ارتباط معماری هخامنشی یا معماری عیلامی است . ))

تل مر

این تپه باستانی که در جنوب برازجان و نزدیک کاخ کوروش قرار دارد از تپه های دوره عیلامی و هخامنشی است . ارتفاع آن در حدود 15 متر و قطر آن در حدود 50 متر بوده و شامل آثاری از دوره های مذکور است و به جهت مدور بودن آنرا مر نامیده اند . مر در گویش محلی به معنای گرد و مدور می باشد .

تل پهن

تل پهن تپه ای است نزدیک کاخ کوروش در برازجان در این تپه آجرهایی با ملاط ضخیم قبر پیدا شده که نشان دهنده ی ارتباط این آثار با دوره ی عیلامی است .

تل خندق

زمین وسیعی است در شمال برازجان که تپه های زیادی در آن وجود دارد . در این محوطه بقایای قلعه ای دیده می شود که آثار خندقی در اطراف آن نمایان است . تعدادی سکه و سفال لعابدار و قطعات آجر شبیه به دوره اشکانی هم در محل پیدا شده است . همچنین در آنجا بقایای دیوارهایی یافت شده که مصالح آنها مخصوص دوره ساسانی است .

تل طلسمی tol - telesmi

تپه ی است در جنوب برازجان که شامل آثاری از دوره ساسانی است . گل میخهایی نیز ا زتمدن عیلامی در آن یافت شده است .

تل جوهری tol-ejowhari

این تپه نیز از تپه های باستانی است که اینک از محلات شهر برازجان محسوب می شود و دارای آثاری از دوران هخامنشی و عیلامی است .

تنب گرو tonbe gorow

محوطه وسیعی است که آثار دیوارهایی از قلوه سنگ و ملاط گل در آن دیده می شود . در این محوطه دو مخزن مدور آب وجود دارد که سطح دیوار و دهانه ی آن ساروج کاری شده است . این محوطه در 12 کیلومتری شرق برازجان قرار دارد .

کوشک اردشیر

بقای کاخی است در روستای پشت پر از توابع شهرستان دشتستان که در بالای آن ستونی سنگی قرار دارد . از این ستون احتمالا برای دیده بانی یا خبر رسانی استفاده می شده است . این بنا شباهت زیادی به کاخ اردشیر در فیروز آباد فارس دارد .

توزبرازجان

نام شهری یاستانی است که از آن در کتب مختلف به اسامی گوناگونی نامبرده شده و در اشعار قدما اغلب بدون تشدید به کار رفته است . در آن شهر پارچه هایی بافته می شد به نام توزی که شهرت جهانی داشت و از صادرات مهم به شمار می رفته است . مورخان و سیاحان متقدم اغلب از مرغوبیت و زیبایی و اشتهار آن پارچه ها سخن به میان آورده اند ، اما از نظر موقعیت مکان بافتن آنها ، نظر واحدی ندارند .

کاروانسرا برازجان

یکی از آثار دوره قاجاریه ، کاروانسرایی است که به دستور میرزا ابولحسن خان مشیر الملک در برازجان ساخته شده است و بنا به نوشته فارسنامه ناصری : (( نزدیک به چهل هزار تومان رواج به خرج او رفته است و مانندش در بسیاری عمارت و استحکام بنیان کاروانسرایی در فارس نباشد )) و در کتاب آثار عجم هم آمده است : (( کاروانسرایی بسیار بزرگ و با شکوه در برازجان است که از بناهای مرحوم حاجی مشیرالملک است و به معماری حاجی محمد رحیم . الحق تماشای این کاروانسرا کمتر از سیاحت شهری نیست . عمارات عالیه از تحتانیه و فوقانیه دارد و چند طرف خلوت در آن ساخته تمام از سنگ و گچ ، چنانچه با لشکر کثیری بدان سرا فرود آیند ، همه را ممکن باشد . ) ) مردم دشتستان به این کاروانسرا دژ می گویند

آب‌انبار درخت‌ یا تنب‌ كرو برازجان

  این‌ آب‌انبار در 12 كیلومتری‌ شرق‌ برازجان قرار دارد و در حال‌ حاضر حداقل ‌دارای‌ دو مخزن‌ آب‌ است‌ كه‌ به‌ قطری‌ حدود 4 متر به‌ صورت‌ دایره‌ای‌ در كف‌ زمین‌ كنده‌ شده‌ است‌.

دژ برازجان

 این‌ دژ كه‌ در مركز شهر برازجان قرار دارد تا مدت‌های‌ مدیدی‌ به‌ عنوان‌ زندان‌ مورد استفاده‌ قرار می‌گرفت‌ و در اصل‌ كاروانسرایی‌ از دوره‌ قاجاریه‌ است‌ كه‌ ویژگی‌های‌ منحصر به‌ فردی‌ دارد و به‌ عنوان‌ یك‌ اثر ملی‌ به‌ ثبت‌ رسیده‌ است‌.

رودخانه دالكی‌ ‌برازجان

 این‌ رود از ارتفاعات‌ دشت‌ ارژن‌ در غرب‌ شیراز سرچشمه‌ می‌گیرد و پس‌ از دریافت‌ آب‌ رودخانه‌های‌ سرخون‌ و شیرین‌ رود و اتصال‌ به‌ رودخانه‌ شاپور در نزدیكی‌ روستای‌ رمله‌ به‌ خلیج فارس می‌ریزد. رود دالكی‌ بویژه‌ در قسمت‌های‌ شمالی برازجان باغات ‌، نخلستان‌ها و كشتزارهای‌ وسیعی‌ را مشروب‌ می‌سازد. سد شبانكاره‌ در نزدیكی‌ بخش‌ سعدآباد بر روی‌ این‌ رودخانه‌ احداث‌ شده‌ است‌. اطراف‌ سد و پوشش‌گیاهی‌ بخش‌ شمالی‌ رودخانه‌ ، امكانات‌ لازم‌ را جهت‌ بهره‌برداری‌ تفرجی‌ و گذران‌ اوقات‌ فراغت‌ مردم‌ و گردشگران‌ را فراهم‌ آورده‌ است‌.

آبگرم‌ برازجان‌

 این‌ چشمه‌ در 12 كیلومتری‌ مسیر جاده‌ برازجان به کازرون و در فاصله‌ 6 كیلومتری ‌جنوب‌ روستای‌ دالكی‌ قرار دارد و دارای‌ خواص‌ درمانی‌ برای‌ بیماریهای‌ پوستی‌ است‌.

آب‌گرم‌ دالكی‌ برازجان

 آبگرم‌ دالكی‌ در 18 كیلومتری‌ شهر برازجان به‌ سمت‌ کازرون ، بین‌ روستای‌ دالكی‌ و شهر برازجان‌ قراردارد. آبدهی‌ این‌ چشمه ‌، 18 لیتر در ثانیه‌ و از خواص‌ درمانی‌ برخوردار است‌. آب‌ این‌ چشمه‌ درردیف‌ آب‌های‌ سولفات‌ كلسیم ‌، كلرور سدیم‌ و گوگردی‌ دارای‌ منیزیم‌ گرم‌ است‌.

آبگرم‌ خانیك‌ یک و دو ‌برازجان

 این‌ چشمه‌ها در یك‌ كیلومتری‌ روستای‌ خانیك‌ در منطقه‌ برازجان‌ قرار دارند و ازخواص‌ درمانی‌ قابل‌ توجهی‌ نیز برخوردار هستند. آب‌ آنها در ردیف‌ آب‌های‌ سولفات‌ كلسیم‌ همراه‌ با منیزیم‌ و كلرور سدیم‌ ولرم‌ است‌.

شاهزاده ابراهیم (ع)

این بقعه در جنوب شرقی شهر برازجان و در کنار روستای "نی‌نیزک" قرار دارد. شاهزاده ابراهیم (ع) فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) است که در نزدیکی روستای نی‌نیزک به شهادت می‌رسد و روی تپه‌ای به نام "له‌له پرچین" در کنار این روستا دفن شده است. این مکان مقدس به علت داشتن طبیعتی زیبا و دیدنی و همچنین کرامت‌های امام‌زاده باعث شده زائران بی‌شمار را به طرف خود دعوت نماید. 

منابع طبیعی سرکره

یکی از دیدنی‌ترین مناطق شهرستان دشتستان منابع طبیعی "سر کره" است که در جنوب شهر برازجان قرار دارد و در اواخر زمستان و اوائل بهار یکی از زیباترین و سرسبزترین مناطق شهرستان دشتستان است که مسافران بی‌شماری را به طرف خود دعوت می‌نماید.

آرمگاه شیخ منصور خزاعی

این اثر در جنوب روستای زیارت از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتستان قرار دارد و مربوطه به دوره‌ی اسلامی است. این بنا که در سال‌های اخیر مرمت و بازسازی شده یکی ازبناهای بسیار زیبا است که دیدن آن لازم به نظر می‌رسد.

بقعه آقا میر هداف

این بقعه مربوط به میرهداف یا پیرهداف است که مردم شهرستان دشتستان اعتقاد خاصی به آن دارند. این بنا مربوط به دوره‌ی اسلامی است و می‌گویند این پیر در حمله مسلمانان به شهر توز کشته شده است. این بقعه در نزدیکی شهر سعدآباد قرار دارد.

پل مشیر

این پل زیبا و دیدنی در شمال شهر دالکی قرار دارد و در نوع خود بی‌نظیر است. ساخت آن دوره‌ی ساسانیان صورت گرفته. گرچه قبلاً تاریخ ساخت آن را دوره‌ی قاجاریه می‌دانستند ولی در بازدید جدید دکتر "سرفراز" از این بنا معلوم شده که این بنای مهم مربوط به زمان ساسانیان است. این بنا در سمت چپ جاده‌ی برازجان به شیراز قرار دارد.

نیایشگاه مند

نیایشگاه مند مربوط به دوره اشکانیان - دوره ساسانیان است و در شهرستان دشتی، روستای وراوی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۹۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آبشار زیرراه

آبشار زیرراه در روستای زیرراه از توابع بخش سعدآباد شهرستان دشتستان در استان بوشهر ایران.این آبشار از جاری شدن چند رشته قنات بوجود آمده است.

آبشار فاریاب پشتکوه

آبشار فاریاب پشتکوه در روستای فاریاب در شهرستان دشتستان در استان بوشهر ایران.

این آبشار از به هم پیوستن آب چشمه‌های منطقه فاریاب دشتستان، رود فاریاب و آبشار زیبای آن تشکیل می‌شود. با توجه به دمای بالای استان و کم آبی در این منطقه، آبشار فاریاب و چشمه سارهای اطراف آن بسیار مهم تلقی می‌شوند. مهمترین چشمه این منطقه چشمه تنگ فاریاب است که اهالی روستای فاریاب برای آبیاری باغ‌های خود از آن استفاده می‌کنند.

غار چهل خانه

غار چهل خانه واقع در شهر سعدآباد از توابع بخش سعدآباد شهرستان دشتستان یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

در شمال شهر سعدآباد دشتستان بوشهر رشته کوهی است که مشرف به رودخانه شاپور است. در ارتفاعات این کوه تعدادی اتاق شبیه به غارهای صخره‌ای و حجاری شده دیده می‌شود که یک مجموعهٔ بسیار زیبا را تشکیل می‌دهند. اندازه‌های داخلی اتاق‌های «غار چهل خانه» در ابعاد گوناگونی است. به دلیل ضعف نوع جنسیت سنگ کوه بر اثر عوامل طبیعی و فرسایش مثل سیل دچار تخریب شده‌است. ورودی این دخمه به شکل ذوزنقه بوده و در داخل آن طاقچه‌هایی در اشکال مختلف تعبیه شده‌است. طبق کارشناسی‌های مختلف به عمل آمده این مجموعه یکی از مراکز ادیان بوداگری در روزگار گذشته بوده ولی به علت اینکه ادیان غیر ملی مانند بودایی در ایران پیشرفتی نداشته‌اند و این دین در ماوراالنهر و خراسان و بلخ به طور مختصر رایج بوده احتمال صدق چنین نظری ضعیف است. اما با توجه به اشراف آن به رودخانه و قرار گرفتن چهره آن به سمت مخاور احتمال بیش تری وجود دارد که یکی از مراکز ادیان رسمی و ملی ایران در عهد ساسانیان باشد.نوشته شده توسط:فاطمه

ویرایش:سه شنبه 27 فروردین 139210:32 ب.ظ
برچسب ها: کاخ کوروش، قلعه خورموج، آب گرم دالکی، آب گرم برازجان، کوشک اردشیر، کاخ بردک سیاه،
Miranda
جمعه 18 مرداد 1398 03:21 ق.ظ
Hello, I check your blog on a regular basis. Your humoristic style is awesome, keep up the good work!
http://www.myvibor.ru/interview.php
جمعه 6 اردیبهشت 1398 05:46 ق.ظ
超人気ブランドコピー激安販売
http://www.siv-marsens.ch/node/649
جمعه 6 اردیبهشت 1398 05:44 ق.ظ
弊社のスーパーコピーベルト販売,スーパーコピーブランドのベルトコピー優良店!各種高品質2017新作ブランドベルトスーパーコピーN級品の激安販売【品質保証、送料無料】
http://www.evreux-nature-environnement.org/v2/node/384
شنبه 31 فروردین 1398 01:14 ب.ظ
主要の経営商品は子供から大人まで用 の大注目されたモンクレール
偽物ダウンジャケット、MONCLER 偽物パーカー ガガミラノスーパーコピー等のブランド時計コピーは日本国内での送料が無料になります。担当者は能登 ブランドコピールイヴィトンバッグ財布コピールイヴィトンiphoneケースシャネルiphoneケースiPhoneケースコピー
http://www.philaahzophy.com
یکشنبه 18 فروردین 1398 08:57 ق.ظ
スーパーコピー時計?8年老舗,ブランド時計コピー「3日出荷
http://sergeyshmakov.ru/retouchraw_portraits3/
یکشنبه 18 فروردین 1398 05:37 ق.ظ
スーパーコピーブランド大人気を海外激安通販専門店! 【msnwatchs.com】スーパーコピーブランド大人気を海外激安通販専門店
http://sibcbt.ru/bijsk
شنبه 17 فروردین 1398 09:11 ق.ظ
服コピー, ルイヴィトンTシャツコピー. Nランク最高級スーパーコピー腕時計販売 ,韓国 スーパーコピー ブランドジーンズコピー, 洋服コピー,ブランド服 偽物, メンズ ,男性用 上下セット
url.moducopy.Co.kr
پنجشنبه 27 دی 1397 05:11 ق.ظ
I'm impressed, I must say. Seldcom do I come across
a blog that's equally educative and interesting, and
without a doubt, you have hit the nail on the head.
The problem is something tthat not enough folks aree sspeaking intelligently about.
I am very happy thqt I stumbled across thyis in mmy hunt for something regarding this.
passenger Ships bari patras
دوشنبه 26 آذر 1397 08:54 ب.ظ
I know thiis web site gives quality based post and extra material, is there any otyher website which presents such
stuff in quality?
servicio tecnico de calderas ferroli en caceres
جمعه 23 آذر 1397 12:47 ب.ظ
Si buscas especialistas en calderas en la capital de España,
nosotros somos los indicados.
paketodiakopongiaromi.wordpress.com
شنبه 24 شهریور 1397 07:27 ق.ظ
Superb blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
I'm planning to start my own website soon but I'm a little lost on everything.
Would you suggest starting withh a free platform like Wordpress or
go for a pad option? There are so many choices out
there that I'm completely confused .. Any suggestions? Cheers!
Passenger Ships Ancona Patras
دوشنبه 8 مرداد 1397 12:16 ب.ظ
Your style is unique in comparison to other people I've read stuff from.
Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess
I will just book mark this site.
Globalplus
دوشنبه 11 تیر 1397 05:44 ق.ظ
I enjoy wһat you guuys tend to be up toо. This type
оf clever woгk and exposure! Keep up the great w᧐rks guys I've incorporated yoᥙ guys to my oown blogroll.
Arel
یکشنبه 3 تیر 1397 11:03 ق.ظ
It's really a cooil аnd helpful piece ⲟf informatіоn. I amm glad
that you simply shared thi սseful info with us.

Please keep uus informed ⅼike this. Tһanks foг sharing.
avis leasing
شنبه 26 خرداد 1397 12:43 ب.ظ
Hello there! This is my first visit to your blog! We are a teram of volunteers and starting a new project in a community in tthe same niche.
Yourr blog provided us useful information to work on. You hawve done a extraordinary job!
Passenger ships Bari Patras
جمعه 25 خرداد 1397 11:04 ق.ظ
This is really interesting, You are ann overly professional blogger.

I've joned your feed and sit upp for searching for extra of your fantastic post.

Also, I have shared your web site iin my social networks
Constantin
پنجشنبه 24 خرداد 1397 11:32 ق.ظ
Ԝhat's ᥙp colleagues,how іs еverything, and what you wаnt to say on tһe topic of tһiѕ post, in mү view itss genuinely awesome fօr me.
Jacob
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 03:54 ب.ظ
Ridiculous quest there. Whaat occurred after? Thanks!
Francesco
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 07:28 ق.ظ
Hi there mates, how is all, and what you desire to say
about this paragraph, in my view its really awesome in favor of me.
Eye Lashes
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 06:50 ق.ظ
Fabulous, what a website it is! This website provides helpful data
to us, ksep it up.
Ashli
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 02:26 ق.ظ
Today, I went tto the beach front with my kids.
I found a seea shel aand gave itt too mmy 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She
put thhe shell tto hher eaar and screamed. Ther was a hedrmit crab inside and
itt pinched hher ear. Shee never wamts to goo back! LoL I now thhis is totally offf topiic but I had
tto tell someone!
depforce plus rx
شنبه 1 اردیبهشت 1397 03:36 ق.ظ
Good way oof describing, aand goood piece oof writing tto
take facts regadding myy presentation subject, which i aam going to presennt iin school.
Passenger ships Ancona Patras
یکشنبه 26 فروردین 1397 09:16 ب.ظ
Hello it's me, I am also visiting this website on a regular basis, this
site is genuinely nice and the visitors aree truly sharing nice
thoughts.
Cialis 20 mg
شنبه 18 فروردین 1397 03:42 ب.ظ

You made the point!
we recommend cialis info cialis official site cialis purchasing cialis tablets order generic cialis online cialis daily reviews we use it 50 mg cialis dose canadian drugs generic cialis generic for cialis cialis official site
Can Pilates make you look taller?
جمعه 13 مرداد 1396 10:53 ب.ظ
I used to be able to find good advice from your blog articles.
http://regeniashaben.wordpress.com
جمعه 13 مرداد 1396 08:33 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the
video to make your point. You obviously know what youre talking
about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you
could be giving us something informative to read?
Mayra
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:02 ب.ظ
Link exchange is nothing else however it is simply placing the other person's
web site link on your page at suitable place and other
person will also do similar in support of you.
Benjamin
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:26 ب.ظ
I visited various websites but the audio quality for audio songs
present at this site is actually wonderful.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 01:00 ق.ظ
Thanks for finally writing about >سفر - مکانهای دیدنی
بوشهر-دشستان و برازجان <Loved it!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 09:33 ق.ظ
I read this post completely regarding the resemblance of most recent and preceding technologies, it's awesome article.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

 فروش لباس بچه

لینکدونی

نظرسنجی

  • لطفا نظر خود را در مورد این وبلاگ بگید
آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اَبر برچسبها

جستجو