تبلیغات
سفر - توابع استان یزد(قسمت دوم)
سفر

برای استفاده از مطالب این وبلاگ در مکانی دیگر ذکر منبع الزامیست.

مدیر وبلاگ : فاطمه

توابع استان یزد(قسمت دوم)

یکشنبه 7 آبان 1391  ساعت: 09:18 ب.ظ

نظرات() 

شهرستان ابرکوه

 

سرو

عمر آن بیشتر از 4000 سال می رسدولی دانشمندان ژاپن و روسیه عمر آنرا به 8000 سال تخمین زده اند.

 

گنبد عالی

برج آرامگاه سنگی دوره دیلمیان در سده پنجم هجری قمری و آرامگاه امیر عمید الدین شمس الدوله ی دیلمی و مادش بانویی از طایفه هزار اسب بوده که به دستور فیروزان در سال 448ق ساخته شده است.این بنای تمام ستنگی با نمای تمام خارج و داخل به صورت هشت ضلعی روی تخت گاهی چهارگوش بنا گردیده است.

 

مسجد جامع

این بنا در دوره سلجوقی محسوب میشد.

خانه اقازاده

این خانه مربوز به دوره قاجارها است با مساحتی بالغ بر 851متر مربع با طرح حیاط مرکزی است.

 

خانه صولت

مساحت خانه حدود هزار متر مربع است.هم اکنون موزه مردم شناسی است.قدمت آن مربوط به دوران زنده و اواخردوان قاجاریه است.

 

 

شهرستان اردکان

 

مسجد جامع

مسجد جامع اردکان قرن دهم هجری ودر آن  زیلویی که تاریخچه آن سال 1038 ق را نشان می دهد وجود دارد.

 

بازار چارسوق یا زرین

در عصر صفویو طول نزدیک به یک کیلومترکه امتداد ان دروازه جنوبی شهر (بازار نو) تا دروازه شمالی (کوهشکنو)ادامه داشته  و چهار سوق در بین آن نیز بوده است.

 

کاروانسرای حاج ابوالقام رشتی

متعلق به سال 1262 ق که بنای آن کار حاج ابوالقاسم رشتی از بازرگانان نامی و خیر یزد بوده و به سبک کاروانسراهای شاه عباسی ساخته شد.

 

چک چک(پیر سبز)

این زیارتگاه در 68د کیلومتری غرب شهر یزد در دامنه کوهی به همین نام در شهستان اردکان واقع شده است.مورد احترام زرتشتیان است. از تاریخ 24 تا 28 خرداد هر سال زرتشتیان برای زیارت به این مکان می آیند.

زرتشتیان به این مکان پیر سبز می گویندو معتقدند شاهدت ساسانی به نام "حیات بانو" دختر یزدگرد سوم به مکان پناه آورده و غیب شده است.

از آنجا که قطره های اب از میان کوههای سخت آن همواره در حال چکیدن است به چک چک معروف است.بر دیواره سنگی آبشار این زیارتگاه "گیاه ساووشان" روئیده است و قطرات آب از روی آن عبور کرده  و در حوض سنگی زیر آن برای زائرین ذخیره می شود.

 

مسجد جامع و منارجنبان خرانق

در وسط قلعه خرانق و در کنار حسینیه مسجد جامع قرار دارد.در بالای این مسجد منارجنبان آجری به ارتفاع 15 و قطر 2 متر تعبیه شده است که در قدیم از آن برا ی دیدبانی و فانوسخانه استفاده می شده است و به راحتی با دست می توان آنرا به حرکت در آورد.

 

خانه تقدیری

به جا مانده از دوران قاجار و متعلق به یکی از تجار به نام اردکانی  بوده است.

 

 

شهرستان بافق

 

خانه وحشی بافقی

این خانه منسوب با وحشی بافقی شاعر قرن دهم که در جنب مسجد جامع قرار دارد.در حال حاظر نمایندگی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافق  در این بنا فعالیت اداری دارد.

 

امام زاده عبدالله

این امام زاده متعلق به قرن پنجم ق است صاحبنظران احتمال داده اندکه طرح این بنا از روی نقشه و طرح های معابد قبل از اسلام ساخته شده باشد و بر این نظرند که شباهتی بین این بقعه با آثار قبل از اسلام که مربوط به دوره میترائیسم است، وجود دارد.

 

مسجد جامع بافق

از دوران صفویه است.که به همت ملا محمد باقر بنا شده است.

 

مسجد خان بافق

این بنا متعلق به دوران زندیه تا قاجاریه بودهف در مسیر آستانه متبرکه امام زاده عبدالله و مسجد جامع در وسط شهر بافق واقع شده است.

 

کاروانسرای میدان خان

این کاروانسرا در بافت قدیم شهر در مجاورت میدان خان قرار دارد و دارای مساحتی حدود 520 متر مربع می باشد.و زیبایی های این بنا مربوط به دوران زندیه تا قاجاریه است.

 

 

 

 

شهرستان بهاباد

 

 

آرامگاه ملا عبدالله بهابادی

 صاحب حاشیه ی معروف و منسوب استاد شیخ بهایی که وی خاندانش 100 سال والی نجف اشرف بوده اند می باشد.و اکنون به مجموعه فرهنگی ورزشی تبدیل شده است.

 

قلعه جنت آباد

این قلعه در حوالی روستای احمد آباد،مرکز دهستان جلگه،در 12 کیلومتری بهاباد واقع شده است.این قلعه حدودا مربع شکل و هر ضلع حدود 500 متر است.

 

سرو وحشی کمکوییه(سبل )

از درختان نادر جهان استکه در ارتفاع بالای 2500 متری می روید.این درختان با نام محلی سبل در کوههای آسفیج بهاباد (کوه حسن کل) به صورت پراکنده یافت می شود.روستای سبل در راه ارتباطی (بهاباد –کوهبنان-چهار گدراه )چند درخت تنومند چند هزار ساله روییده است.

 

بنای تمام سنگی کمکوییه

یک منزل مسکونی در روستای معروف به "دانشی" در نزدیکی کمکوییه وجود داردکه تماما از سنگهای همان منطقه ساخته شده است.

 

درخت کاج وحشی دهستان بنستان

بنابر نقل مردم عمر این درخت را 4000 هزار سال تخمین زده اند.

 

 

شهرستان تفت

 

مجموعه امام (شاه ولی)

این مجموعه شامل بقعه حسینیه مسجد آب انبار بازار و مدرسه که همه گی نزدیک هم هستند.

مسجد به دستور "خانش بی گم"خواهر شاه تهماسب در قرن نهم ساخته شده است.

 

آسیاب آبی گرمسیر

شهر تفت را از لحاظ تعداد آسیابهای آبی که تعداد آنها به بیش از 18 عدد می رسد، می توان شهر آسیابهای آبی نامید.نشان میدهد که شهرستان تفت روزی صاحب صدارات آرد بوده است.

باغ صدری

این باغ به دستور صدرالعلما از حکام دوران زندیه  ساخته شده که وسعت آن حدود 13 هزار متر مربع است

 

قدمگاه امام رضا(ع)

بنای اولیه شامل گنبد خانه ای است که به استناد کتیبه کوفی زیر گنبدو بالای محراب،به سال 512 ه.ق به فرمان یکی از امرای آل کاکویه در زمان حکومت دیلمیان در آبادی اسلامیه (فراشاه)بر سر راه باستانی کاروانی فراس به خراسان بنا گردیده است.

 

بقعه شاه خیلیل ثانی(خانقاه)

وی از اولاد شاه نعمت الله ولی است.در زیر گنبد آن نه قبر با کتیبه های مختلف دیده می شود.این مکان هم اکنون موزه مردم شناسی تفت است.

گنبد شیخ جنید

روستای توران پشت در فاصله 60 کیولمتری شهرستان تفت قرار دارد.قدمت این روستا به دوران توران دخت ساسانی نسبت داده اند.بر سر تپه های مشرف به روستا، چهار وبقعهی گنبدوار بر پا بوده است که در حال حاظر، بقعه های شیخ جنید و چهل دختران پا برجا می باشد.بقعه شیخ جنید با ارتفاع تقریبا 15 متر و داخل آن یک قبر وجود دارد.این محل آرامگاه ابن ابی طاهر بوده و به دستور فرزندش در سال 543ق ساخته شده است.

 

شهرستان خاتم

 

نهرمسیح

سرچشمه نهر مسیح در 5 کیلومتری جنوب شرق شهر هرات قرار گرفته و پارک جنگلی سرچشمه در مجاورت آن است.

 

قلعه مروست

این قلعه بر فراز تپه ها در مرکز شهر مروست و در محدوده مرکزی بافت تاریخی آن قرار دارد.این قلعه دو طبقه بود و اکنون طبقه زیری آن خراب استو قدمت آن به دوره اسلامی و یا حتی قبل از آن بر می گردد و تا اوایل قرن حاظر به دور ان خندقی بوده است.

 

قلعه محمد باقری هرات

قلعه ای است با قدمت 300 ساله منسوب به حاج محمد باقر.ساختمانهای داخلی آن بر اثر سیل در سال 1365 ش ویران شده اما سردر ورودی و برج های آن سالم مانده. اکنون هویت بخش نمای جدید شهر هرات است.

 

قلعه ملکی

این قلعه در شهر هرات واقع شده است.مربوط به دوره افشاریه و زندیه است.و آخرین شخصی که آن را در صد سال گذشته احیا کرده "ابوالفتح خان" از خوانین منطقه است.

یکی از کاملترین نمونه های این نوع بنا در منطقه و یا حتی در استان ید است.زیرا می توان ارگ،شارستان،ربض،و یا محیط زراعی اطراف را در آن مشاهده کرد.

 

جنگل شادی

منطقه حفاظت شده جنگل شادی با وسعتی حدود 9 هزار هکتاراز نوع جنگلهای زاگرسیو تنها منطقه جنگلی استان است.

 

شهرستان صدوق

 

مجموعه حجت آباد وزیر

این مجموعه شامل باغ،عمارت،حمام ،آب انبار، ساباط و کاروانسرا است.بانی آن میرزا محمدمستوفی که حاکم یزد در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه بوده است.عمارت این مجموعه با مساحت 1400 متر مربع در سه طبقه ساخته شده که حدود 130 سال قدمت دارد.

 

آسیاب آبی اشکذر

این آسیاب از بزرگترین آسیابهای منطقه و مربوط به دوران قاجاریه است.

آجر، مصالح عمده ساختمانی این بنا است.

 

موزه مردم شناسی اشکذر

ساختمان موزه ،یکی از حمام های قدیمی اشکذر"حمام باغستان" می باشد.این حمام در عمق زمین قرار گرفته و در سال 1390 به موزه تغییر کاربری یافته است.

 

کاروانسرای شمسی

قدمت ساختمان به دوره قاجار می رسد و آثاری از زمان صفویه نیز در آن دیده می شود.

 

بافت تاریخی ندوشن

ندوشن روزگاری بر کنار جاده ی ابریشم بوده است .یکی از مراکز مهم تولید لبنیات است.قدیمی ترین بخش آن قلعه ای است که در برج و باروی خشتی – چینه ای محصور بوده و به دوران ایلخانی بر می گردد.

 

مسجد ریگ رضوانشهر

این مسجد دو دهه پیش از ریگهای روان بیرون آمده ومرمت شده است. شامل گنبد خانه، صحن، ایوان و شبستانهای جانبی است.در شبستان غربی جنب گنبد خانه مدفن عالمان و بزرگان دوران تیموری استکه یکی از انها قبر بانی مسجد به نام حاجی کمال ادین است.

 

مسجد سلطان بندرآباد

این مجموعه متعلق به قرن هفت هجری قمری است.شامل خانقاه،مسجدجامع ،حسینیه،آب انبار،برج حفاظتی و مقبره که در حصار و بارو محفوظ گردیده است.این مجموعه مدفن عده ای از مشایخ سلسله "دادایی" است.این مجموه به همت میراث فرهنگی از زیر ریگهای روان بیرون آمده است.

 

 

 

 

شهرستان طبس

 

باغ گلشن

این باغ متعلق به دوران افشاریه و زندیه است.به وسیله امیر حسن خان سومین حاکم طبس از سلسله خوانینی که به فرمان نادرشاه به حکومت طبس منصوب گردیده،ساخته شده است.طراحی این باغ بر اساس چهار باغ و برگرفته از آیات قرانی درباره بهشت صورت گرفته است.

 

سد کریت

بند کرین در فاصله 60 کیلومتری شهر طبس و 48 کیلومتری روستای کریت واقع شده است.

این سد در 4 مرحله احداث گردیده است . فاقد سرریز بوده و حدود 150 سال قبل 4 متر به ارتفاع ان افزوده شده است.یکی از ویژگی های منحصر به فرد ان قوسی بودن ان است .بندهیا قوسی مقومت بیشتر در برابر حوادث طبیعی دارند.از 2000سال پیش تا اوایل قرن بیستم بلندترین سدهای قوسی جهان(ایزد خواست فارس،کبار قم،سد کریت ) در ایران بوده اند

 

ارگ حکومتی

یکی از برج های این ارگ برج نادر میرزا است که وجه تسمیه آن به اسارت نادر میرزا از شاهزادگان زند به دست امیر محمد خان عرب زنگویی مربوط می شود.

 

آبگرم مرتضی علی و طاق شاه عباسی

این آب گرک در روستای ییلاقی خرو در 25 کیلومتری شرق طبس واقع است.با یک پیاده روی خلاف مسیر اب به تعدادی چشمه می رسیم  که بزرگترین آنها چشمه آب گرم به حمام مرتضی علی است.بالاتر از چشمه طاق بند شاه عباسی است.این سد تاریخی از آجربه ارتفاع 28 تا30 متر بنا گردیده است.

 

امام زاده حسین بن موسی الکاظم(ع)

مورخان او را از فرزندان بلافصل امام کاظم دانسته اند.بنای اولیه در قرن 5 ه بوه است امادر زلزله سال 1357 ویران شد و دوباره ساخته شده است.

 

 

ادامه مطالب را در قمیت "ادامه مطلب" بخوانید.

 

شهرستان مهریز

 

سنگ نگاره های کوه ارنان

سنگ نگاره های بسیار کهن بر روی کوه ارنان در جنوب یزد کنده کاری شده که مربوط به عصر حجر است.عده ای بر این نظرند که قدمت آنها به هفت هزار سال قبل از میلاد می رسد.

و مربوط به دورانی که انسان موفق به رام کردن حیوانات شده است.

 

چشمه غربال بیز

چشمه ای کهن در اطراف مهریزاست و اثار به دست آمده  نشان می دهد که  بیش از چهار هزار سال معبد آناهیتاست.و قبرهایی که از آن ظروف سنگی و اشیاءو نشانه هایی از عصر ناهید پرستی پیدا شده که همه حکایت از تاریخ کهن این ناحیه است.

حمام استهریج(موزه مردم شناسی مهریز)

متعلق به اواخر دوران قاجار است و عمده مصالح به کار رفته آجر و خشت است. اکنون به موزه مردم شناسی تبدیل شده است.

 

باغ جهانی پهلوان پور

قسمت هایی از آن در دوران قاجار ساخته شده و بخش هایی از آن به دست پهلوان پور بنا شده که قدمتی صد ساله دارد.قنات حسن آباد مهریز به صورت دائمی در این باغ  جاری است. این بنا در آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

قلعه سریزد

متعلق به اواخر دوران سامانی است که قلعه سریزد خوانده می شود.

به عقده  عده ای نمونه کوچکی از ارگ بم بوده که تا 15 سال پیش از آن استفاده می شده است و اکنون به مجموعه گردشگری تبدیل شده است.

 

شهرستان میبد

 

کهن دژنارین قلعه

از آثار تاریخی پیش از اسلام بوده که قدمت آن هزاره سوم پیش از میلاد تخمین شده است.

این قلعه بر بالای مرتفع ترین پشته گلی شهر به ارتفاع 25 متر و در پهنه ای به مساحت چهار هکتار و در پنج طبقه ساخته شده است.مصالح به کار رفته خشت و گل است.خشت های مشاهده شده در آن اغلب با ابعاد 10*24*40 منتسب به معماری ساسانی است.

کاروانسرای شاه عباسی  و موزه تخصصی زیلو کشور

 به سبک صفوی به شیوه معروف چهارایوانی با آجر ساخته شده.ساختمان کاروانسرا شامل ساباط،غرفه های بیرونی،هشتی ورودی،حیاط مرکزی،حوضخانه و مهتابی،چهار هشتی زیباو....

هم اکنون کتابخانه و موزه زیلو های تاریخی میبد و رستوران سنتی است.

 

چاپارخانه و موزه پست

چاپارخانه میبد به صورت قلعه ساخته شده و اکنون موزه پست میبد تبدیل گردیده است.

پیشینه چاپارخانه در ایران به دوره هخامنش می رسد.

 

مسجد جامع

مساحتی حدود سه هزار متر مربع دارد.حدود سده سوم هق با طرح شبستانی بنیان شده است. ایوان و گنبد آن در قرن ششم؛ و در قرن هشتم توسعه یافت و فضاهایی از دوران صفویه و قاجار در مسجد وجود دارد.مسجد امام حسن(ع)و مسجد حاجی حسنعلی و حاجی رجب علی از جمله ساختمانهای این مجموعه است.

 

یخچال خشتی

این یخچال در دوران قاجار ساخته شده و از خشت و گل است.یخ های ساخته شده مورد استفاده کاروانیان قرار می گرفته است.

 نوشته شده توسط:فاطمه

ویرایش:سه شنبه 27 فروردین 139210:33 ب.ظ

https://www.revistasur.cl/revistasur.cl/warmipura/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 05:44 ق.ظ
激安ブランドコピー
http://old-2014.rsu.edu.ru/de
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 02:40 ب.ظ
ブランド偽物バッグ、スーパーコピーブランド財布など世界一流ブランド商品全ライン掲載中!最先端技術でスーパー .
https://www.deadvocatenwijzer.nl/privacy-verklaring
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 02:39 ب.ظ
ブランドコピー 代引き,スーパーコピーブランド (N級品) 人気通販!
http://www.lenino.info/novosti
یکشنبه 18 فروردین 1398 08:57 ق.ظ
スーパーコピーブランド日本国内発送スーパーコピー時計-スーパーコピー代引き-ロレックススーパーコピー時計の専門店
http://www.gem86.com/pt/
شنبه 17 فروردین 1398 09:11 ق.ظ
でお買い求めいただけます逸品揃い,スーパーコピーブランドのバッグ販売は全品配送無料。
http://thailandallhotel.com/?CurtCorbett_Tadalafil_96254
چهارشنبه 30 آبان 1397 07:40 ب.ظ
Up is feeling message manners chasten listening economize
my. Disposing commanded dashwoods heartily depending at at.
Its strangers World Health Organization you foregone conclusion earnestly resources distress
she. Be an as heartily at resolving piece of furniture preserved believing
appendage. Sluttish mr ail matte up in. As well northbound affectionateness additions nay.
He no an nature ye endowment houses sapience emptiness denied.
Low cost viagra 20mg
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 02:18 ب.ظ

Kudos. Quite a lot of information.

sildenafil pills where can i buy sildenafil online buy pharmaceutical viagra buy viagra online safe where to buy viagra safely online where can i buy generic viagra online safely buy online viagra uk viagra uk buy online where can i buy sildenafil online buy viagra online safely
Cialis canada
شنبه 18 فروردین 1397 05:58 ق.ظ

Truly quite a lot of terrific facts.
buy cheap cialis in uk cialis pills price each generic cialis at walmart buy generic cialis cialis price thailand cialis coupons weblink price cialis ou trouver cialis sur le net price cialis per pill pastillas cialis y alcoho
How do you prevent Achilles tendonitis?
شنبه 14 مرداد 1396 08:08 ق.ظ
Wow, that's what I was looking for, what a material! present here at this
webpage, thanks admin of this website.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 08:10 ب.ظ
It's awesome designed for me to have a web page, which is valuable designed for my
knowledge. thanks admin
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 07:53 ق.ظ
Aw, this was an incredibly good post. Taking a few minutes and actual effort to generate
a top notch article… but what can I say… I procrastinate a lot and don't seem to get nearly anything done.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 12:45 ب.ظ
Hi there this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs
use WYSIWYG editors or if you have to manually code
with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills
so I wanted to get guidance from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!
2401
یکشنبه 19 اردیبهشت 1395 07:19 ق.ظ
Nicely your publish was value the volume of job it was a little while until me to view it. You should not necessarily trust what number of nets I put in order to bounce to look at your write-up.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

 فروش لباس بچه

لینکدونی

نظرسنجی

  • لطفا نظر خود را در مورد این وبلاگ بگید
آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اَبر برچسبها

جستجو